KATEGORIE FIRM

Obróbka plastyczna

Data dodania: 5.02.2016
Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna to nic innego, jak nadawanie obrabianym przedmiotom  pożądanych kształtów dzięki działaniu sił zewnętrznych, wywołujących odkształcenia materiału oraz powstawanie w nim określonych naprężeń. W przypadku gdy owe naprężenia nie przekraczają pewnej wartości, odkształcenia metalu zanikają po zakończeniu działania sił zewnętrznych, ponieważ są nietrwałe. Fachowo nazywa się takie odkształcenia sprężystymi. Po przekroczeniu tzw. granicy plastyczności, odkształcenia stają się nieodwracalne i ostateczne. Mówimy wtedy o odkształceniach plastycznych.

 

Korzyści, jakie stwarza obróbka plastyczna, to przede wszystkim zmniejszenie zużycia materiałów, obniżenie kosztów robocizny, oszczędność narzędzi oraz przyrządów, poprawa własności mechanicznych i technologicznych obrabianych materiałów tj. twardość, wytrzymałość. Polepszenie wytrzymałości wynika z  korzystnego układu włókien w przedmiotach obrabianych, natomiast wyższy wskaźnik twardości uzyskany jest dzięki powierzchniowemu zgniotowi materiału w czasie obróbki. Wraz ze wzrostem wartości zgniotu, rośnie stopień twardości materiału, ale spada jego plastyczność.

 

Obróbka plastyczna dzieli się na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to walcowanie, gdzie materiał obrabiany przesuwa się między obracającymi walcami. Drugim sposobem jest tzw. ciągnienie, czyli ślizganie się materiału po powierzchni nieruchomego narzędzia. Kolejny rodzaj obróbki to kucie polegające na kształtowaniu materiału za pomocą dwóch elementów narzędzia, które poruszają się względem siebie. W tym przypadku ma miejsce również zgniatanie materiału obrabianego. Ostatni rodzaj obróbki to tłoczenie. Dzieli się ono na operacje, podczas których materiał zostaje rozdzielony oraz kształtowanie, odbywające się bez utraty jego spójności.