KATEGORIE FIRM

ENERGETYKA BEŁCHATÓW – GŁOS BRANŻY, Z KTÓRYM TRZEBA SIĘ LICZYĆ

Data dodania: 16.09.2016
ENERGETYKA BEŁCHATÓW – GŁOS BRANŻY, Z KTÓRYM TRZEBA SIĘ LICZYĆ

Racibórz, 15.09.2016


 

INFORMACJA PRASOWA


Problemy i wyzwania nowoczesnej energetyki, kierunki rozwoju, nowe uwarunkowania i regulacje OZE, unijna polityka klimatyczna, szanse dla technologii węglowych - m.in. takie tematy poruszane były podczas XVIII edycji Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów, które odbyło się w dniach 5-7 września w Bełchatowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele szeroko rozumianej branży energetycznej oraz świata nauki. RAFAKO S.A.

było sponsorem głównym tego jakże ważnego, branżowego wydarzenia.

 


ENERGETYKA BEŁCHATÓW – GŁOS BRANŻY, Z KTÓRYM TRZEBA SIĘ LICZYĆ
 

Bełchatowskie sympozjum, organizowane przez wydawnictwo BMP (wydawcę m.in. czasopisma Energetyka Cieplna i Zawodowa), na stałe wpisało się w mapę najistotniejszych wydarzeń branżowych w Polsce. Co roku gromadzi przedstawicieli najważniejszych firm - zarówno dostawców energii, jak i producentów urządzeń, technologii i wykonawców związanych z energetyką, administracji państwowej oraz uznane autorytety naukowe. W tegorocznej edycji uczestniczyło ok. 800 osób, a swoje stoiska zaprezentowało ponad 80 wystawców.

 

Oprócz debat i dyskusji toczonych w trakcie paneli tematycznych, wydarzenie stanowiło również okazję do kuluarowych rozmów na stoiskach wystawienniczych. - Mamy możliwość spotkać się z kolegami z branży, dowiedzieć, jak oni odbierają obecną sytuację rynkową. Jednak najistotniejszym aspektem bełchatowskiego sympozjum jest to, że chcemy być widoczni na tego typu konferencjach. W Polsce uczestniczymy w takich wydarzeniach dlatego, że jesteśmy jednym z najistotniejszych podmiotów w branży energetycznej, a na pewno, jeżeli chodzi o wykonawstwo, można powiedzieć, że jesteśmy krajowym liderem i chcemy nim pozostać - powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.

 

RAFAKO, które w tym roku było sponsorem głównym wydarzenia, od lat należy do grona najistotniejszych partnerów tego przedsięwzięcia. Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A. był jednym z prelegentów panelu wprowadzającego, inaugurującego całe sympozjum. Wygłosił prezentację pn. „Wymagania BAT motorem inwestycji w energetyce”. Wziął udział także w debacie pn. Wytwarzanie energii elektrycznej: Czy czeka nas rewolucja w energetyce? W drodze do energii przyszłości. - Sympozjum jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Z wydawnictwem BMP współpracujemy od samego początku i jest nam miło, że to firma z Raciborza, więc mamy tu do czynienia poniekąd z patriotyzmem lokalnym. Ale tak na poważnie to oczywiście najważniejsze jest to, że organizowana konferencja i wystawa to dziś najważniejsza w kraju branżowa impreza o zasięgu międzynarodowym, bo mieliśmy gości z Japonii, Niemiec czy Czech. Jest dla nas okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania się w roli dostawcy kompletnych instalacji energetycznych. Udział w tego typu wydarzeniach to kierunek promocji, który zawsze chętnie kontynuujemy - dodał wiceprezes K. Burek.

 

Prezes A. Wasilewska-Semail jako ekspert uczestniczyła w kluczowej debacie sympozjum, czyli w Forum Energetycznym pn.: Różne kierunki rozwoju energetyki - jak je pogodzić? W gronie dyskutujących byli także m.in. Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Beata Stelmach, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna GE na Polskę i Kraje Bałtyckie, Kazimierz Szynol, Dyrektor TAURON Wytwarzanie S.A. - Oddział Elektrownia Jaworzno, Michał Woźniczka, Wiceprezes Zarządu Energoprojekt-Katowice S.A., a całość moderowali Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej oraz Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej KIG.

- Dowiedzieliśmy się, że bardzo zaawansowana jest dyskusja nad klastrami energetycznymi. To kolejny z pomysłów na energetykę rozproszoną. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo istotna informacja. Do tej pory, jako RAFAKO, patrzyliśmy się na duże inwestycje, na klientów zawodowych, którzy są liderami w wytwarzaniu i koncentrują się na dużych obiektach energetycznych. Zmiana w kierunku energetyki rozproszonej to z naszego punktu widzenia wybór strategiczny, do którego musielibyśmy się odpowiednio przygotować. To była ciekawa informacja, ale zobaczymy, w jakim kierunku ten temat się rozwinie - powiedziała A. Wasilewska-Semail.

 

- Najistotniejsze w tej konferencji jest to, że rozmawia się tu o faktach, dyskutuje się merytorycznie. Tu nie ma miejsca na wiarę w takie, czy inne teorie, to jest kwestia dyskutowania o faktach inżynierskich, a więc o rozwiązywaniu problemów, a nie ich mnożeniu - powiedział Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

 

- Branża energetyczna czeka na jednoznaczne strategiczne decyzje państwa; jak ma wyglądać nasza gospodarka, w tym elektroenergetyka wobec wyzwań podpisanego protokołu paryskiego, polityki klimatyczno-energetycznej UE i realiów, w których chcemy budować nasze bezpieczeństwo energetyczne, na zasobach przede wszystkim własnych, czyli węglu. Jeżeli tego rodzaju spotkania sprawiają, że do świadomości polityków dochodzi determinacja środowiska, to trzeba się z tym liczyć - przyznał Herbert Leopold Gabryś.

 

Dominującym motywem sympozjum, przewijającym się przez praktycznie wszystkie debaty i panele była przyszłość branży energetycznej, zarówno pod kątem rozwoju technologicznego, innowacji, w kontekście ochrony środowiska w kraju, jak i polityki klimatycznej całej UE. - Przyszłość w energetyce to na dzień dzisiejszy strategia wielu wyzwań i technologii - powiedział Jacek Janas, Prezes Zarządu Tauron Wytwarzanie. - Trzeba nauczyć się tych nowych technologii, które jeszcze są drogie i dopiero wchodzą, ale także stabilizować energetykę mocami, jakie posiadamy i tymi zasobami, które w Polsce istnieją, czyli przede wszystkim w oparciu o czyste technologie węglowe - dodał J. Janas.

 

Wśród gości i wystawców byli także kluczowi partnerzy biznesowi RAFAKO S.A. - Cieszymy się, że możemy spotkać tu kolegów z RAFAKO. Współpraca między naszymi firmami układa się bardzo dobrze, widzimy w niej element uzupełnienia naszych usług - powiedział Michał Woźniczka, Wiceprezes Zarządu Energoprojekt-Katowice S.A. Obie firmy wspólnie realizują jeden z najważniejszych projektów w polskiej energetyce - El. Jaworzno III, należącej do Tauron Wytwarzanie. Współpracują także przy innowacyjnym projekcie badawczo-rozwojowym, dotyczącym renowacji małych bloków węglowych, o mocy 200 MW, tzw. „duobloków”. - Mamy nadzieję, że w przyszłości, przy kolejnych inwestycjach będziemy mogli wykazać się naszymi doświadczeniami i kompetencjami - dodał wiceprezes M. Woźniczka.

 

W części stoiska RAFAKO S.A. eksponowana była Energotechnika Engineering, spółka wchodząca w skład Grupy RAFAKO. - Energetyka Bełchatów to wyjątkowa konferencja gromadząca przedstawicieli niemal całej branży energetycznej z naszego rynku, stąd też jako biuro projektowe co roku staramy się brać w niej udział przedstawiając naszą ofertę. Podobnie jak w roku ubiegłym, w tym również zdecydowaliśmy się na prezentację w ramach wspólnego stoiska z RAFAKO. Spotkaliśmy się tu z wieloma naszymi partnerami, z którymi realizujemy projekty lub planujemy współpracę na nowych obiektach. Dla nas to moment na rynku energetycznym, kiedy podejmujemy się wielu nowych wyzwań, dlatego jesteśmy stale otwarci na nowe kontakty. W Bełchatowie przeprowadziliśmy wiele wartościowych rozmów, także nieplanowanych i jesteśmy zadowoleni z naszego udziału w tym wydarzeniu - powiedziała Justyna Mirek, Prezes Zarządu Energotechnika Engineering.
- Staramy się wspierać RAFAKO w każdym realizowanym projekcie, ale nie rezygnujemy ze współpracy z innymi firmami, także z innych branż. Spotkałem się z dość dużym zainteresowaniem naszą ofertą. Mimo, że na rynku istniejemy od 4 lat, już staliśmy się firmą znaną i rozpoznawalną. Udział w sympozjum to okazja do nawiązania kolejnych kontaktów. To również możliwość zdobycia wiedzy, przy okazji referatów i prezentacji, na temat tego, w jaką stronę kieruje się branża i potencjalni klienci - dodał Norbert Lejeune, Wiceprezes Zarządu Energotechnika Engineering.

 

- Bełchatowskie sympozjum ma taką rangę w Polsce, jak Power-Gen Europe w Europie, gromadzi bowiem największą ilość delegatów i wystawców z branży energetycznej, i to zarówno krajowych, jak i spoza naszego kraju. Cieszymy się też, że jesteśmy ważnym partnerem tej imprezy, a w szczególności jej kluczowych debat i paneli dyskusyjnych. Nasze stoisko jak zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Gościmy na nim zarówno naszych klientów i partnerów biznesowych, jak również przedstawicieli uczelni i instytucji naukowych, z którymi współpracujemy w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Rozmawiamy zarówno o bieżących tematach, jak i perspektywach rozwoju branży energetycznej, a w szczególności o potencjalnych projektach. Właśnie podczas takich rozmów można uzyskać wiele informacji, których trudno doszukać się w prasie, czy w internecie. Taka wymiana poglądów jest nie do przecenienia zarówno dla nas, jak i naszych gości - podsumował Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., pozytywnie oceniając udział firmy w wydarzeniu.

 

 

***


Autor tekstu i zdjęć: Aleksandra Dik/Adventure Media
 

***
 

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.


 

***


KONTAKT:

www.rafako.com.pl

Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70