KATEGORIE FIRM

Europejska energetyka jest w trakcie historycznych przemian

Data dodania: 11.07.2017
Europejska energetyka jest w trakcie historycznych przemian

Europejska energetyka jest w trakcie przemian, zarówno pod względem technologicznym, strukturalnym, źródeł pozyskiwania energii, jak i nowego sposobu definiowania potrzeb dla przemysłu oraz odbiorców końcowych - to w europejskim sektorze energetycznym wnioski nie nowe, ale silnie podkreślane podczas tegorocznych targów POWER-GEN Europe, które odbyły się w dniach 27-29 czerwca w Kolonii (Niemcy). Od lat partnerem tego najważniejszego w Europie wydarzenia jest RAFAKO S.A.


Europejska energetyka jest w trakcie historycznych przemian - RAFAKO na POWER-GEN Europe

 

EUROPA ODCHODZI OD WĘGLA

Konferencja POWER-GEN Europe to największe i najważniejsze w Europie wydarzenie skupiające przedstawicieli branży energetycznej z całego świata, zarówno przemysłu, nauki, jak i decydentów, podejmujących kluczowe decyzje wpływające również na szeroko rozumianą politykę klimatyczną i sposób jej realizacji. Składa się z części wystawienniczej oraz konferencyjnej. To tu omawiane są najważniejsze problemy branży, wskazywane są trendy, zagrożenia i szanse, jakie stoją przed sektorem w globalnej skali, ale też uwzględniając lokalne aspekty i specyfikę poszczególnych europejskich krajów. Tu również spotykają się przedstawiciele firm, mając możliwość nawiązania nie tylko cennych kontaktów biznesowych, ale też nierzadko podjęcia wstępnych rozmów o współpracy.

W tym roku odbyła się jubileuszowa, 25. edycja POWER-GEN Europe. - Tegoroczne targi są dla nas szczególne, przypadają na okres przełomowy dla energetyki konwencjonalnej, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej. RAFAKO również dostosowuje się do tych zmian. Dlatego też, między innymi, uczestniczymy w tych targach. Nie tylko po to, by zaznaczyć swą obecność, ale by zobaczyć to, co oferują nasi konkurenci, jak reagują na zmiany, które mają już miejsce. To, co się tu dzieje jest ważnym wyznacznikiem tego, co wydarzy się w branży energetycznej w ciągu następnego roku - mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes RAFAKO S.A.

- Podczas tegorocznego POWER-GEN Europe wyraźnie widać, że energetyka oparta na węglu swoje najlepsze lata ma już za sobą. Europa odchodzi od tego surowca, czy nam się to podoba, czy też nie. Tym bardziej skłania to nas do tego, by szukać nowych rozwiązań, produktów, patrzeć na inne branże, ale też szukać innowacji w ramach tej gałęzi przemysłu, z której się wywodzimy. Wszystko po to, by w najlepszy i najefektywniejszy sposób wykorzystać potencjał RAFAKO, pozyskiwać nowe kontrakty i zapewnić pracę załodze - mówi Jarosław Dusiło, Wiceprezes RAFAKO S.A.


 

25 LAT OBECNOŚCI RAFAKO NA POWER-GEN EUROPE

Od 25 lat, czyli od samego początku, RAFAKO jest nie tylko aktywnym uczestnikiem POWER-GEN Europe, ale także ma wpływ na jego kształt. - W ramach Komitetu Doradczego uczestniczymy w całym procesie decyzyjnym, dotyczącym m.in. miejsca, w którym odbędą się kolejne targi, tematów poszczególnych paneli oraz dokonujemy selekcji wygłaszanych referatów - mówi Piotr Karaś, Dyrektor Działu Marketingu RAFAKO S.A., który nieprzerwanie od 1993 r. zasiada w Radzie Programowej POWER-GEN Europe. Co roku prowadzi także wybrane sesje tematyczne.


 

- W ciągu minionych 25 lat wypracowaliśmy z RAFAKO naprawdę partnerskie relacje. Współpraca przy organizacji POWER-GEN Europe odbywa się na wysokim poziomie merytorycznym. RAFAKO, jako jeden z wiodących producentów z branży energetycznej zawsze miało swój głos i istotny wkład w organizację wydarzenia. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, nie tylko w Europie - mówi Glenn Ensor, Dyrektor Zarządzający PennWell, organizator POWER-GEN Europe.


 

Przedstawiciele firmy co roku wygłaszają referaty tematyczne, od kilku lat zaliczane do najlepszych w poszczególnych sesjach. - Zaprezentowałam referat na temat redukcji emisji rtęci przez jej utlenianie i zapobieganie reemisji absorbera mokrego odsiarczania spalin. Został on przygotowany przez RAFAKO wspólnie z Politechniką Wrocławską, z którą od 2014 roku prowadzimy badania na temat redukcji rtęci. Referat jest kontynuacją tego, jaki wygłosiłam w zeszłym roku na temat redukcji emisji SOx, NOx i rtęci na podstawie badań przygotowanych w Elektrowni Ostrołęka - mówi Mariola Kobylańska-Pawlisz, Kierownik Działu Innowacji i Technologii Instalacji Oczyszczania Spalin w Zakładzie Odsiarczania Spalin RAFAKO S.A. Przez 2 lata z rzędu wygłaszane przez ten dział referaty uzyskały wyróżnienie Best Paper Awards. W tym roku otrzymało je wystąpienie, którego współautorem był debiutujący na POWER-GEN Europe Jan Grzeszczak.


- Nasz referat dotyczył zastosowania duo-bloków jako możliwości modernizacji polskich bloków 200 megawatowych. Firma Siemens odpowiada w tym projekcie za turbinę, RAFAKO za technologię wyspy kotłowej, a Energoprojekt-Katowice za koordynację projektową całego bloku. Europa odchodzi od węgla, natomiast Polska stoi na stanowisku, że nie można od węgla uciekać gwałtowanie. Rozwiązaniem, jakie wpisuje się w trendy, jest właśnie propozycja zamiany wyeksploatowanych bloków na nowe, na parametry ultranadkrytyczne, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji i zużycia węgla o ok. 30 proc. Jednocześnie przy modernizacji układu kocioł-turbina można zabudować najnowsze technologie oczyszczania spalin, żeby spełnić wymagania narzucone w najnowszych konkluzjach BAT - mówi Jan Grzeszczak z RAFAKO S.A. Współautorami wyróżnionego referatu byli także Łukasz Grela, Prezes Energoprojekt-Katowice S.A. oraz Thomas Achter z firmy Siemens AG.


 

ATRAKCYJNE STOISKO, MERYTORYCZNE ROZMOWY

Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się firmowe stoisko RAFAKO. - Spotkaliśmy się z klientami, których znamy i gośćmi, których mieliśmy okazję dopiero poznać. Niektóre rozmowy były ciekawe i prawdopodobnie będą kontynuowane. W tym roku można zauważyć, że wystawiły się mniejsze firmy, które chcą wejść na rynek. Obserwuje się pewien trend na produkt w zakresie kotłów na biomasę oraz instalacje do spalania odpadów komunalnych z przeznaczeniem na rynek europejski i inne rynki. Spotkaliśmy się też z firmami spoza Europy, m.in. z Indii, nawiązaliśmy kontakt i będziemy rozmawiać dalej. Spore zainteresowanie wzbudziliśmy wśród firm tureckich - mówi Marian Molenda, Dyrektor ds. Relacji z Klientami z RAFAKO S.A.


 

- Udział w targach jest niezwykle istotny. W jednym miejscu, w bardzo krótkim czasie możemy spotkać się z naszymi klientami, także potencjalnymi. Nie chodzi w tym tylko o przedstawienie oferty, ale o bezpośredni kontakt. To okazja, żeby pokazać gościom nasze zaangażowanie, ten przysłowiowy błysk w oku, które przełoży się na dalszą współpracę - mówi Mirosław Koziarski, Dyrektor Obiektów Kotłowych RAFAKO S.A.


 

- Tegoroczne stoisko naszej firmy, jak zwykle cieszyło się dużym powodzeniem. Poza merytoryczną obsługą przez wszystkich pracowników Biura Marketingu oraz przedstawicieli kierownictwa firmy i służb handlowych, dla naszych gości przygotowaliśmy też szereg niespodzianek związanych z 25-leciem naszej obecności na POWER-GEN Europe. Rozdawaliśmy plakaty pokazujące Blok 910 MW Jaworzno, specjalne znaczki 25-lecia oraz prezentowaliśmy klip pokazujący historię naszej obecności na POWER-GEN. Profesjonalni bariści serwowali naszym gościom kawę i napoje. Ten POWER-GEN Europe zakończył się nieco nostalgicznie, ponieważ oficjalnie ogłoszono, że od przyszłego roku zmienia się formuła konferencji oraz targów i od 2018 roku impreza będzie się odbywać pod nazwą „Electrify Europe”. Tak jak zmienia się energetyka europejska, tak i targi muszą dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Jestem pewien, że RAFAKO też się w niej odnajdzie i nasza innowacyjna oferta zostanie zaprezentowana już na najbliższych targach Electrify Europe w Wiedniu - podsumowuje Piotr Karaś.


 

W tym roku, podobnie jak poprzednio, część stoiska poświęcona była firmie Energotechnika Engineering wchodzącej w skład Grupy RAFAKO.


 

Warto przypomnieć, że POWER-GEN Europe jest częścią międzynarodowego cyklu wydarzeń, odbywających się także w Azji, obu Amerykach oraz Afryce, w których RAFAKO również bierze udział. Co roku gospodarzem europejskiej edycji targów jest jedno z kilku miast, m.in. Mediolan, Amsterdam, Wiedeń, czy Kolonia.

 

***

 

AUTOR TEKSTU I ZDJĘĆ: ALEKSANDRA DIK/ADVENTURE MEDIA

 

***
 

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.


 

***


KONTAKT:

www.rafako.com.pl

Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70