KATEGORIE FIRM

Powołano pierwszą Regionalną Radę Przemysłu Przyszłości

Data dodania: 28.09.2020
Powołano pierwszą Regionalną Radę Przemysłu Przyszłości

Znamy już grono ekspertów, którym została powierzona ambitna misja działania w ramach powołanej 21 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pierwszej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. W jej składzie znaleźli się przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy dobrze znający lokalny rynek i sytuację firm. W Radzie zasiądzie m.in. Joanna Kucharska, dyrektor grupy produktów Grupy MTP.

Na wstępie, zanim przedstawiono skład Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości wyjaśnił rolę Fundacji PPP oraz Rady.

- Fundacja realizuje misję wspierania transformacji cyfrowej przedsiębiorstw poprzez rolę integratora i organizatora inicjatyw i działań stymulujących budowanie ekosystemu przemysłu przyszłości – mówił.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Andrzej Soldaty rolą Regionalnej Rady Przyszłości ma być intensyfikowanie trendów transformacji, inicjowanie działań ją wspierających, budowanie i reprezentowanie wizji zmian, określanie potrzeb oraz wskazywanie kierunku zmian.

Z ramienia Ministerstwa Rozwoju głos zabrał wiceminister Krzysztof Mazur.

- W czasach COVID należy szczególnie stawiać na robotyzację i automatyzację. Choćby dlatego, że roboty nie noszą maseczek, nie muszą dezynfekować swoich robotycznych ramion i nie obowiązuje ich czternastodniowa kwarantanna. To oczywiście bon mot, ale mówiący nam, że nasza gospodarka będzie mocno tej transformacji potrzebować nie tylko z powodu wyzwań pandemicznych. Do 2030 r ok. będzie nam brakowało w przemyśle około 2 mln pracowników. Jeśli chcemy zwiększać produktywność polskich firm to automatyzacja i cyfryzacja jest odpowiedzią na te wyzwania demograficzne i nie tylko trend globalny jest istotny, ale także nasz lokalny kontekst. To zmiana nie tylko na poziomie czysto biznesowym, ale też zmiana kultury myślenia. Rozwój partnerstwa, zaufanie, wychodzenie poza własne ramy i interesy są tutaj niezbędne. Cieszę, się, że powołana właśnie Rada jest tak różnorodna i że łączy biznes z nauką. Oczywiście wyzwaniem jest wypełnienia tej rady realną treścią i za tym pójdą instrumenty wsparcia i regulacje. Ten wydźwięk praktyczny a nie tylko PR-owy jest bardzo ważny – podkreślał wiceminister.

Na miejsce powołania pierwszej Rady zwrócił uwagę Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

- Nie ma lepszego miejsca w Polsce na rozmowy o przedsiębiorczości jak stolica Wielkopolski, gdzie krzyżuje się przedsiębiorczość z nowoczesnością, jakość z tradycją a wiedza z doświadczeniem. To Wielkopolska była od wieków liderem rozwoju i przykładem gospodarności. Nie ma lepszego miejsca w Polsce na powołanie pierwszej Rady Przemysłu Przyszłości niż Poznań, niż Wielkopolska. Silna i nowoczesna gospodarka to gospodarka cyfrowa – przekonywał wojewoda.

W inauguracji wziął także udział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić finansowo na zakup technologii przemysłu 4.0.

- Mam nadzieję, że Radzie uda się wypracować dobre propozycje co podniesie świadomość  dotyczącą przemysłu 4.0. Z naszych badań wynika, że tylko 40 % przedsiębiorstw ma świadomość czym jest przemysł 4.0. Brakuje też pracowników o odpowiednich cechach. Bez wątpienia konieczne jest silne wsparcie finansowe – mówił marszałek.

Po części inauguracyjnej na scenie wręczono nominacje członkom pierwszej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Jednym z nich jest Joanna Kucharska, dyrektor grupy produktów Grupy MTP.

- Powołanie do Rady łączącej tak różne środowiska  traktuję jako  ogromne wyróżnienie, ale też wyzwanie. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować mechanizmy, które przyczynią się do rozwoju przemysłu 4.0  nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Ten temat jest mi szczególnie bliski. Od wielu lat jestem związana z ITM INDUSTRY EUROPE, początkowo jako dyrektor targów  a obecnie Dyrektor grupy produktów Grupy MTP. To jedne z największych targów przemysłowych w tej części Europy. To tutaj od lat kreowane są trendy robotyzacji, automatyzacji i transformacji cyfrowej. Mam nadzieję, że moje dotychczasowe doświadczenie i dobre relacje z liderami branży pomogą mi realizować powierzoną misję w Wielkopolskiej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości – zdradziła Joanna Kucharska.

Po części inaugurującej powołanie pierwszej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości odbyła się debata pt.: Cyfrowa reorganizacja gospodarki odpowiedzią na wyzwania czasu pandemii.

Głos zabrał ponownie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur zauważając, że Polska coraz bardziej konkuruje nie tylko niskimi kosztami pracy ale coraz lepiej wykwalifikowaną kadrą menedżerską. Wspomniał także o szczegółach ulgi robotyzacyjnej, która ma wejść w życie od stycznia 2021.

- Dzięki tej uldze w momencie uruchomienia stanowiska pracy związanego z robotem, który ma swobodę działania w trzech płaszczyznach koszt uruchomienia będzie o około 10% niższy. Zależy nam, żeby to wsparcie nie trafiło tylko do dużych firm, ale też mniejszych przedsiębiorstw – mówił wiceminister.

Głos w debacie zabrał  również prezes Zarządu Lubawa S.A. stwierdzają, że cyfryzacja jest konieczna i nie ma od niej odwrotu.

- Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości czy cyfryzacja jest potrzebna to koronawirus te wątpliwości rozwiał. Dziś albo zmierzamy w kierunku cyfryzacji albo nas nie będzie – przekonywał prezes Lubawa S.A.

Pandemię jako szansę na rozwój robotyzacji wskazywał  w dyskusji Tomasz Mackiewicz, kierownik CBiRNT w Grzymasławicach.

- Wprowadzając roboty nie zapominajmy jednak o człowieku, którego trzeba przekwalifikować – mówił Tomasz Mackiewicz.

Andrzej Soldaty, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości zapowiedział, że w październiku zostanie powołana druga Regionalna Rada, tym razem na Podlasiu. Trwają też przygotowania do utworzenia podobnych grup na Śląsku i Pomorzu. 

Inicjatorem spotkania była Platforma Przemysłu Przyszłości. Organizacja jest też merytorycznie zaangażowana w program nowego projektu - Kongresu Industry Next (3-4 listopada 2020), który w tym roku po raz pierwszy będzie towarzyszył targom ITM INDUSTRY EUROPE.

Więcej na: www.itm-europe.pl


Skład Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości

 • Witold Abramowicz – kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

 • Maciej Bieniek – wicewojewoda wielkopolski

 • Jacek Bogusławski – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, ekonomista

 • Piotr Gębiak – specjalista prawa handlowego i cywilnego

 • Andrzej Jańczuk – kierownik projektów, doradca strategiczny

 • Marcin Kubica – prezes zarządu Lubawa S.A.

 • Joanna Kucharska – menadżer, dyrektor grupy produktów Grupy MTP

 • Tomasz Łodygowski – naukowiec, kierownik Zakładu Lotnictwa Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej

 • Tomasz Mackiewicz – kierownik Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach

 • Sławomir Malewski – zarządza i doradza przedsiębiorcom w zakresie strategii oraz modeli biznesowych

 • Cezary Mazurek – kierownik Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

 • Dariusz Michalak – wiceprezes Solaris Bus&Coach

 • Piotr Nędzewicz – kierownik Działu Komercjalizacji Badań Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

 • Łukasz Pawlicki – członek zarządu firmy KRO-BOT

 • Piotr Szałamacha – prezes firmy Horyzont Technologie Internetowe

 • Cezary Tadej – odpowiada za inicjatywę strategiczną Przemysł 4.0 w spółce Volkswagen Poznań

 • Marek Waszkowiak – rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie

 • Michał Wieczorowski – prorektor Politechniki Poznańskiej ds. rozwoju i współpracy z gospodarką

 • Tomasz Zdziebkowski – prezes Top Farms i Spearhead International

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Ewa Gosiewska

PR MANAGER

ITM INDUSTRY EUROPE

539 777 553

ewa.gosiewska@grupamtp.pl