KATEGORIE FIRM

Poznań stolicą targów przemysłowych

Data dodania: 3.06.2024
Poznań stolicą targów przemysłowych

W tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG oraz SUBCONTRACTING udział potwierdziło ponad siedmiuset wystawców - liderów sektora innowacji z kluczowych gałęzi przemysłu. Nie zabraknie także bogatego programu m.in. wykładów i prezentacji na Scenie Trendów dla Przemysłu, Scenie Tech oraz Scenie konferencji Smart Warehouse.

Powstaną także specjalne strefy tematyczne będące przestrzenią dla pokazów, prezentacji a nawet…sportowych emocji.

Jedna z nich na targach ITM INDUSTRY EUROPE to przestrzeń poświęcona obróbce powierzchni metali. Będzie można na miejscu zapytać o detale maszyn i rozwiązań przeznaczonych do tych procesów.

Cieszę się, że ta branża będzie mocno widoczna na tegorocznych targach bo takie też były oczekiwania naszych zwiedzających z poprzednich lat. – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Bezpieczna praca dla ludzi i maszyn

Targi są idealnym miejscem do tego aby na zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na miejscu można od razu rozwiać wiele wątpliwości przed wdrożeniem takich usprawnień w swojej firmie.

 - Nowością w tym roku będzie Strefa Bezpieczeństwa gdzie szykujemy wyjątkowe show – testy uderzeniowe! Pięć wiodących firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączy siły, by każdego dnia targów o wyznaczonych godzinach, stworzyć spektakularne widowisko. A wszystko po to by pokazać możliwości bezpiecznej pracy dla maszyn i ludzi. – zapowiada Anna Lemańska-Kramer.

Wszyscy współorganizatorzy Strefy Bezpieczeństwa/Safety Zone zaprezentują swoje innowacyjne produkty i rozwiązania w czasie rzeczywistej pracy, odwzorowując warunki pracy maszyn na hali produkcyjnej czy magazynowej i ochronę ludzi oraz mienia jednocześnie. Każdy gość będzie w stanie samodzielnie ocenić poziom zabezpieczeń i przekonać się o ich niezawodności.

Ramię w ramię z robotem

Robotyzacja od lat jest odmieniana przez wszystkie przypadki na targach ITM INDUSTRY EUROPE. Ekspozycje liderów tej branży są odpowiedzią na rozwijający się trend automatyzacji przemysłu.

W tym roku kluczowi producenci wspólnie stworzą specjalną Strefę Robotów Współpracujących, które są strategicznym elementem przemysłu 4.0 i gwarantem optymalizacji procesów produkcyjnych. Rosnąca popularność cobotów wynika z faktu, że człowiek może z nimi pracować „ramię w ramię” w jednej przestrzeni a odpowiednie oprogramowanie wyklucza ewentualną kolizję. Doświadczenia wielu firm produkcyjnych pokazują, że inwestycja w roboty współpracujące stosunkowo szybko się zwraca – przekonuje dyrektor targów ITM.

Strefa Nauki i Startupów

Targi ITM INDUSTRY EUROPE są „łącznikiem” świata nauki i biznesu. Można tu spotkać wiodące uczelnie techniczne z kraju a także ośrodki badawcze prezentujące swój dorobek w ramach Nauki dla Gospodarki. W tej edycji po raz pierwszy powstanie także szczególny projekt: Strefa Nauki i Startupów. - Będzie można tutaj poznać wynalazki, startupy, naukowców oraz osoby odpowiedzialne za współpracę na linii nauka i biznes z 15 polskich uczelni. Zostaną także zaprezentowane innowacje w przemyśle oraz sposoby pozyskania dotacji na badania i rozwój. – zapowiada projekt Jakub Jasiczak, prezes Zarządu Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Organizatorami Strefy Nauki i Startupów są: Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii. To organizacje skupiające łącznie ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni oraz instytutów badawczych.

Fabryka Przyszłości

Podczas tej edycji targów nie trzeba będzie uruchamiać wyobraźni by przenieść się do Fabryki Przyszłości. A to wszystko za sprawą Specjalnej Strefy przygotowanej z firmą DBR77.

Mamy dla zwiedzających coś wyjątkowego! Przemysł 4.0 jest jak labirynt pełen trudnych definicji i technologii: IoT, Big Data, AI, Digital Twin. Łatwo się w tym wszystkim pogubić a optymalizacja produkcji i zapewnienie stabilności dostaw to sprawa kluczowa dla każdej firmy. Pomagamy przejść firmom przez ten technologiczny labirynt. – mówi Piotr Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w DBR77.

W Fabryce Przyszłości powstanie największa i najgłośniejsza Scena Tech w Polsce. To tutaj zaproszeni goście zaprezentują swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii przyszłości, a także podzielą się wskazówkami w jakim kierunku warto podążać. Całe stoisko DBR77 będzie odwzorowane w Bliźniaku Cyfrowym, a w strefie AR/VR będzie można sprawdzić, czy świat wirtualny zgadza się ze światem rzeczywistym.

Sportowe emocje

O ducha rywalizacji zadbają eksperci w przestrzeni Pneumat.game. W turnieju dla Służb Utrzymania Ruchu będzie trzeba wykazać się nie lada refleksem: błyskawicznie zmontować elementy instalacji czy też zbudować układ pneumatyczny „w mgnieniu oka”. Studenci wydziału mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki przygotowali pneumatyczną odsłonę klasycznych automatów do gier, na których będzie można zagrać w trakcie targów. Konstrukcja gier powstała na bazie systemu aluminiowego item – industrial applications. Na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody.

Wywiady z liderami, debata o AI i…

Odwiedzając tragi ITM INDUSTRY EUROPE warto także przysłuchać się rozmowom z liderami branży przemysłowej, które toczyć się będą w Speakers’ Corner na stoisku redakcji MM Magazynu Przemysłowego. – Poza kącikiem wywiadów, planujemy także debatę o sztucznej inteligencji czy warsztaty na temat obliczania śladu węglowego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Warto też pamiętać, że wiele atrakcji przygotowują wystawcy. To tam, na ich stoiskach będzie można na żywo zobaczyć premiery i nowe technologie a nawet uruchomione specjalnie na targi ITM-- linie produkcyjne – dodaje Anna Lemańska-Kramer.