KATEGORIE FIRM

RAFAMET zwyciężył w przetargu Kolei Belgijskich

Data dodania: 18.12.2017
RAFAMET zwyciężył w przetargu Kolei Belgijskich

Hala w Namur to docelowe miejsce pracy kolejnej obrabiarki, którą w firmie RAFAMET zamówiły Koleje Belgijskie (SNCB). Przedmiotem kontraktu jest tokarka portalowa typu UFB 125 NS (nowe oznaczenie UFD 140 N) o napędzie ciernym. Maszyna zapewnia wysoką wydajność i dokładność obróbki, jej zaletą jest także możliwość pracy w linii technologicznej. Obrabiarka ma zostać przekazana odbiorcy w listopadzie 2018 roku.

 

RAFAMET zwyciężył w przetargu Kolei Belgijskich
 

- Tokarka cierna przelotowa UFB 125 NS, którą według nowej nomenklatury nazywamy UFD 140 N, stanowi odpowiedź na rosnące wymagania odbiorców, szczególnie związanych z obszarem Kolei Dużych Prędkości (KDP). Maszyna jest rezultatem prac nad rozwojem modelu UFB. Maszyna jest przeznaczona do pracy w systemie przelotowym, co daje możliwość jej ustawienia i pracy w produkcyjnej linii technologicznej. Charakterystyka techniczna tokarki daje naszym klientom zupełnie nowe możliwości - wyjaśnia Janusz Bluk, główny konstruktor w Fabryce Obrabiarek RAFAMET S.A.

- Maszyna cechuje się wysoką wydajnością i dokładnością obróbki; jest pozbawiona uchwytów szczękowych, które nie są dozwolone przy obróbce zestawów kołowych dla KDP ponieważ ich stosowaniu towarzyszy ryzyko powstawania pęknięć zmęczeniowych kół. UFB 125 NS jest maszyną kompaktową, opartą na monolitycznym korpusie w kształcie bramy wykonanym jako odlew żeliwny, co pozwala osiągnąć bardzo dobre parametry tłumienia drgań powstających w procesie skrawania - dodaje J. Bluk.
Odbiorcami opisywanego typu maszyny są operatorzy taboru szynowego (zwłaszcza pociągów KDP), ale także jego producenci. Tokarka UFB 125 NS będzie mogła służyć im do regeneracji lub wykonania nowego profilu jezdnego kół zestawów kołowych.

Każda obrabiarka produkowana przez firmę RAFAMET S.A. spełnia konkretne, szczegółowe wymagania zamawiającego. Odbiorca z Belgii postawił przed producentem z Kuźni Raciborskiej kilka kluczowych wyzwań. Maszyna musi nie tylko pracować w linii technologicznej, ale także umożliwiać obróbkę zróżnicowanej gamy zestawów kołowych, wyposażonych w różne elementy, takie jak przekładnie czy tarcze hamulcowe. Dla nietypowych zestawów kołowych wyposażonych w bardzo duże przekładnie, których masa całkowita przekracza 7 ton, zostanie dostarczony specjalnie zaprojektowany wózek samojezdny, co pozwoli na zautomatyzowanie procesu załadunku zestawu kołowego do obróbki.

- Spełnienie tych bardzo specyficznych kryteriów było jednym z kluczowych czynników, które przesądziły o wygranej RAFAMETU w przetargu. Istotne znaczenie miała także wizyta referencyjna w Berlinie (gdzie pracuje jedna z naszych obrabiarek), podczas której użytkownik bardzo dobrze ocenił nasz produkt i współpracę z naszą firmą - przyznaje Janusz Bluk.

Koleje Belgijskie zdążyły się już przekonać o wysokim poziomie technicznym maszyn RAFAMETU i jakości serwisu oraz obsługi posprzedażowej. Firma z Kuźni Raciborskiej dostarczyła odbiorcy 5 maszyn, które pracują obecnie w różnych regionach Belgii. Po zrealizowaniu zamówienia, w każdym warsztacie naprawczym należącym do odbiorcy będą pracowały obrabiarki z Kuźni Raciborskiej.

Maszyna ma zostać dostarczona odbiorcy w listopadzie 2018 roku. - Po raz kolejny dołożymy wszelkich starań, aby sprawnie i profesjonalnie zrealizować to zamówienie. Obrabiarka będzie zainstalowana w istniejącej hali, która jest obecnie gruntownie modernizowana. Wkrótce zostanie tam uruchomiona nowa linia regeneracji zestawów kołowych - mówi Iwona Janecka, kierownik sprzedaży w RAFAMET S.A.

- Dla zamawiającego istotna jest nie tylko jakość tokarek, czy wysoki poziom ich serwisu. RAFAMET jest dla niego solidnym partnerem. Zaufanie do naszych produktów i usług budujemy także przez to, że negocjacje z odbiorcą od lat prowadzą te same osoby. To pokazuje jak stabilną firmą jest RAFAMET - zauważa Andrzej Rustanowicz, Dyrektor Eksportu spółki z Kuźni Raciborskiej.
- Belgia to serce Starego Kontynentu, stolica Zachodniej Europy. Cieszymy się z kolejnego kontraktu zdobytego na tym rynku. Obrabiarki RAFAMETU pracują nie tylko w sektorze publicznym, ale także u prywatnych operatorów. Mamy nadzieję na pozyskanie kolejnych zleceń w Belgii - podkreśla A. Rustanowicz.
Zdanie to podziela Iwona Janecka. - Belgia, mimo że jest niewielkim krajem, posiada duży potencjał gospodarczy. W branży maszynowej, którą reprezentuje RAFAMET, Belgia jest od wielu lat stabilnym i ważnym partnerem handlowym - podsumowuje kierownik sprzedaży.

 

* * *


Autor tekstu: Anna Koza, Adventure Media

 

* * *
 

RAFAMET S.A.

Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.


 

* * *

Kontakt:

www.rafamet.com.pl

 

Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl

+ 48 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70